10 oznak , że masz do czynienia z oszustem matrymonialnym

10 oznak że masz do czynienia z oszustem matrymonialnym blog chicbykate

    Otwarte serce i łatwość w nawiązywaniu kontaktów – to cechy, które czynią nas atrakcyjnymi nie tylko dla potencjalnych partnerów, ale również dla… oszustów matrymonialnych. Jak uchronić się przed złamanym sercem i stratą finansową? Jak rozpoznać oszusta, który podszywa się pod kochającą osobę? O tym przeczytasz w dzisiejszym poście na moim blogu, poświęconym miłości, związkom, stylowi życia, a także psychologii i szeroko pojętej wiedzy o oszustach matrymonialnych.

W tym wpisie znajdziesz:

  • 10 charakterystycznych oznak, które mogą świadczyć o tym, że masz do czynienia z oszustem matrymonialnym,
  • Praktyczne wskazówki, jak uchronić się przed manipulacją i stratą,
  • Informacje o tym, gdzie szukać pomocy, jeśli padłeś ofiarą oszusta.

Zapraszam do lektury!

 

  Dziś bardzo łatwo jest kogoś poznać przez internet. Jest wiele stron matrymonialnych, portali towarzyskich, ale też jest Instagram czy Facebook, gdzie możesz poznać oszusta matrymonialnego.

 

  Są jednak sygnały, po których możesz się wprost zorientować, że masz do czynienia z oszustem matrymonialnym.

 

  Oszust matrymonialny w korespondencji z Tobą czy na czasie, nie odpowiada na twoje pytania.

 

   Jeśli pytasz o dane typu imię mamy, imię siostry, gdzie aktualnie przebywa, a dokładnie jego adres pobytu czy zamieszkania, automatycznie oszust nie odpowiada na twoje pytania.

Czemu? Bo boi się , że da wskazówki gdzie go szukać, bo podaje potencjalne źródła informacji o sobie . W romansie z oszustem matrymonialnym, masz wiedzieć o nim tylko to co on uważa , za wystarczające.

 

   Oszust matrymonialny ma specyficzną formę komunikacji z Tobą.
Wyciąga od Ciebie e-mail i tam przesyła długie listy do Ciebie.

Są to e-maile, które mają po 10 000 słów a nawet więcej. I są to e-miale, które opowiadają jakąś historię, są schematyczne i znowu, nie są one synchronizowane z Twoimi pytaniami.

   Masz wrażenie, że te e-maile są jak jakieś scenariusze, napisane tak, jakby ktoś pisał książkę o romantycznym zabarwieniu.

   Często e-maile od oszusta matrymonialnego zaczynają się od opisania historii jego rodziny, o emigracji jego rodziców, daty kiedy kto zmarł, kiedy sam oszust się urodził i i jakie uczelnie skończył.

A przecież w normalnej relacji, kiedy zapoznajesz się z kimś, to najbardziej interesuje Ciebie ta osoba, tu i teraz i jego emocje, a nie drzewo genealogiczne jego /jej rodziny.

 

  Oszust matrymonialny, taki co kradnie tożsamość innego człowieka, odmawia i na początku znajomości i w trakcie czatu z nim, pokazania się na żywo.

   Nie podnosi połączeń wideo na What’s appie, nie chce skorzystać z Zoom’a, robi wszystko by uniknąć wizualnego kontaktu z Tobą. A jak już się da namówić, to jest do tego super przygotowany.

Ma aplikację w telefonie, która idealnie zmienia zdjęcia w wideo i można wkleić w obszar twarzy osoby, inną twarz.

  Wtedy takie wideo spotkania są obarczone częstym przerywaniem połączenia, lub w ogóle nie możesz porozmawiać z oszustem matrymonialnym, bo połączenie wideo jest za szybkie w stosunku do odtwarzanego wideo w aplikacji telefonu.

  Oszust matrymonialny bardzo szybko deklaruje swoją miłość do Ciebie. Już po jednym dniu pisania z Tobą oszust pisze , że Ciebie kocha.

Tak relacje dwóch ludzi nie budują się, jest to zbyt szybka deklaracja emocji przez oszust matrymonialnego. Stąd uważaj, jak oszust po jednym dniu od poznania Ciebie np. na Tinderze, wyznaje Ci miłość.

To jest technika manipulacji wobec ofiary, aby szybko przyciągnąć ją do siebie, i zebrać całą uwagę ofiary na sobie. Miłość potrzebuje czasu aby rozwinąć się. Albo wciska Ci inny kit, że jest w Paryżu i weszła do salonu ślubnego, tam zobaczyła suknię ślubną na Wasz ślub, w sytuacji kiedy ty znasz tą osobę od 3 dni. No i oczywiście prosi Ciebie o pieniądze, na zakup tej sukni. Uważaj, i nie daj się nabrać na kasę.

   Oszust matrymonialny bardzo szybko w czacie z Tobą dzieli się swoimi zdjęciami, opowiada niestworzone historie. Kiedy za szybko opowiada jaką żałosną, wyciskającą łzy historię o śmierci małżonka albo utraty pracy i miłości swojego życia.

W normalnym świecie, o bardzo intymnych sprawach z przeszłości opowiadasz komuś, jak nabierzesz do niego zaufanie. O swoich stratach, potknięciach i porażkach nie chętnie opowiadasz, bo nie chcesz się ośmieszyć przed nowo poznaną osoba, po troszkę też wstydzisz się swoich porażek. Więc jak oszust matrymonialny szybko ci pisze, że ktoś tam mu zmarł, że stracił cały swój dobytek w katastrofie -w pożarze czy że ktoś go oszukał, stracił majątek, uważaj na to co ty sam/ sama piszesz do niego, oraz mocno kieruj się reakcją swojej logiki a nie uczuciami.

 

   Oszust matrymonialny często ma problemy ze swoim zdrowiem. Mnie przydarzyło się, rozmawiać ze oszustem matrymonialnym, który wyjechał na platformę wiertniczą na Wyspy Owcze.

  I w 1-szym dniu pracy tam, on dostał zapaści i miał pobieraną krew w jakimś pomieszczeniu. Naciskał na to, żebym mu współczuła. Chciał wzbudzisz u mnie strach o jego życie i że jak nie będę mu pisała słów wsparcia , to okażę się zimną, bez emocji kobietą. A ja najnormalniej w świecie, nie czułam nic do tego oszusta, a zdjęcia które mi przysyłał poddawałam wątpliwością, zadając mu szczegółowe pytania, kto jest na zdjęciu, co to za szpital, gdzie jest ten szpital i tak dalej. Oczywiście jak się domyślasz, spotkało się to zachowanie z jego bardzo nerwową reakcją i szantażem emocjonalnym na czacie w What’s appie.

    Oszust matrymonialny ma bardzo wyselekcjonowane zdjęcia i są one bardzo profesjonalne. Często dostajesz zdjęcie oszusta nawet o to nie prosząc. Dostajesz je codziennie, są perfekcyjne i takie pozowane. Głównie to są zdjęcia profilowe. Ale też są zdjęcia w jakimś kontekście, głównie pokazujące jak oszust matrymonialny spędza czas, gdzie robi zakupy. Pokazuje swoje bogactwo.

   Oszust matrymonialny posługuje się językiem angielskim. Jednak jego wypowiedzi są jak przetłumaczone fragmenty pisma, w Google translator. Tam nie ma slangów, nie ma przysłów, nie ma języka potocznego, którym na co dzień posługujemy się.

   Oszust matrymonialny często w swojej strategii dąży do kontroli Twojego czasu, twojego nastroju a nawet tego gdzie i kiedy oraz o której godzinie wychodzisz z domu, czy coś robisz w swoim codziennym czasie. On robi po to, by mieć linię czasową do korespondowania z Tobą, bo w tym czasie, na przykład czatuje z inną kobietą czy mężczyzną, kiedy ty jesteś poza What’s appem i maniakalnie śledzisz każdą jego wypowiedz.

 

   Oszust matrymonialny często coś deklaruje ale nie potrafimy tego zweryfikować. Więc żeby mieć pewność , że to jest oszust sprawdzaj to co pisze, sprawdzaj kiedy jest poza What’s appem, sprawdzaj czy odbiera telefon o różnych porach dnia i nocy.
Jeśli jest poza zasięgiem, nie odbiera, zanika kontakt z nim, nagle niespodziewanie, to oznacza, że kłamie i nie jest wobec ciebie uczciwy.

   Oszust matrymonialny w swoich wypowiedziach skarży się na coś. Rozpamiętuje jakieś wydarzenie, gra na twoich emocjach. Nie poddawaj się temu, bądz racjonalna i zdystansowana do tego co pisze. Nie angażuj się w jego historie z przeszłości. Jeśli ulegniesz, on będzie wiedzieć, że może tobą manipulować.

   Oszuści matrymonialni to często wampiry emocjonalne. Osaczają Ciebie , prowadzą tak rozmowę, że czujesz się bardzo wyczerpany tym czatem. Sprawdzaj siebie, jakie masz nastroje jak z nim piszesz, jak zachowujesz się po tym, jak robisz sobie przerwę w czasie z nim. Jeśli jesteś poddenerwowana, roztrzęsiona i nie możesz się na niczym skupić, to oznacza że masz do czynienia z psychopatą, który jest oszustem matrymonialnym w sieci.

Oszust matrymonialny zawsze deklaruje, że gdzieś pracuje. Sprawdź czy to prawda, wypytaj się gdzie dokładnie pracuje i napisz e-mail do tej instytucji czy firmy. Jeśli dostaniesz odpowiedz zaprzeczającą, że oszust matrymonialny tutaj nie pracuje, to oznacza że okłamał cię i nie jest tym, za kogo się podaje.

Sprawdzaj oszusta matrymonialnego pod względem poprzednich związków. Pytaj go o to, kto zerwał i dlaczego zerwał. Jeśli oszust chwali się, że to on zakończył związek, to zapytaj go z jakiego powodu. Odpowiedz którą otrzymasz powinna dać ci do myślenia.

Uważaj na siebie, jak wejdziesz w czat z oszustem matrymonialnym. Nie otwieraj się nigdy za bardzo, nie opowiadaj jakiś sekretów na Twój temat. Nie pisz imion , nazwisk, adresów. Nie podawaj jakiś konkretnych zdarzeń, które ciebie zraniły. Jeśli będziesz w ogniu takich pytań, zapytaj po co to robi? Często oszust matrymonialny robi taki wywiad z Tobą aby znaleźć Twoje słabe punkty, które później będzie atakował i szantażował Ciebie.
Tu zasygnalizuje, abyś nigdy nie robiła sobie zdjęć bez ubrań, nie rób zdjęć w intymnej sytuacji. Chroń swój wizerunek, wyślij najlepiej jedno zdjęcie, na którym jesteś ubrana, w jakieś scenerii nie pokazującej dokładnie gdzie mieszkasz, ani z osobą trzecią. Bądź dla niego/dla niej jak najbardziej anonimowa.

 

Uważaj na to, co oszust matrymonialny pisze o sobie w kontekście biznesu, pracy, osiągnięć. Jeśli są one wyidealizowane albo skrajnie kontrowersyjne, oznacza to , że masz po drugiej stronie nie tylko oszusta ale też bajkopisarza- psychopatę.

Sprawdzaj oszusta matrymonialnego co do czasu. Jeśli deklaruje że będzie o jakiejś godzinie a nie jest na czacie, to powinno Ciebie to zastanowić. Sprawdź czy jak ty deklarujesz, że idziesz spać, a oszust matrymonialny jest aktywny na What’s appie, to też powinno to zwrócić Twoją uwagę.

  Zapytaj oszusta matrymonialnego jaki ma stosunek do alkoholu, co myśli o przemocy domowej. Dopytaj się, jak często pije, czy zatraca się w piciu, czy bywał pijany tak, że nie widział co się dzieje wokół niego.

Dopytaj się czy ma uprawnienia do posiadania broni. Wypytaj go o wszystkie, kontrowersyjne rzeczy. Jeśli jakaś odpowiedz Ciebie zaniepokoi, nie trać czasu i zakończ tą znajomość z oszustem matrymonialnym.

Przyjrzyj się oszustowi matrymonialnemu, a dokładnie temu jak pisze. Zwróć uwagę, czy w ciągle pisze „ja”. Zwróć uwagę, czy koncentruje się na tobie. Jeśli nie wykazuje zainteresowania tobą tuż po wyznaniu Ci miłości, to znaczy że jest zadufanym w sobie egoistą albo właśnie oszustem matrymonialnym.

Zwróć uwagę, jak piszesz z nim na czacie,czy potrafi napisać „przepraszam”, „proszę”, „dzień dobry”, „dobranoc”.
Dobre maniery są mile widziane w normalnym i zdrowym związku partnerskim. Jeśli tak nie robi, to nie trać czasu na tego oszusta albo człowieka który nie zna zasad kultury osobistej.

No i na sam koniec, wisienka na torcie. Jeśli oszust matrymonialny deklaruje swoją miłość to powinien ją też udowodnić. Jeśli jest na drugim końcu świata, może przecież zamówić kwiaty w poczcie kwiatowej, przesłać je na bezpieczny, podany przez ciebie adres, broń Boże własny domowy.

Może zamówić jakiś drobny upominek, i też wysłać pod adres skrytki pocztowej, którą mu podasz. Może też zamówić jakąś dedykację z życzeniami, przesłaną za pośrednictwem radia, czy telewizji. Jest milion miłych gestów, którymi można udowodnić swoje uczucie, zaangażowanie i troskę. Jeśli tego nie robi, nie pamięta, zanika, nie odpisuje, to mój Drogi czy moja Droga, masz do czynienia z oszustem matrymonialnym.
I pamiętaj, że prezenty, które będzie ci słał, nie opłaca się w Urzędzie Celnym, nie płaci się z kwiaty i inne gesty.

10 oznak że masz do czynienia z oszustem matrymonialnym blog chicbykate
10 oznak że masz do czynienia z oszustem matrymonialnym blog chicbykate
Picture of Katarzyna Tórz

Katarzyna Tórz

Prawnik, UX designer w www.esklepyonline.pl, właścicielka księgarni internetowej www.antykwariatszczecin.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *