Buy&wear fair

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″][vc_column boxed=”true” column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” width=”1/1″ tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid”][vc_column_text]Buy, live &wear fair

 

Co sezon projektanci firm odzieżowych wymyślają inne kolekcje ubiorów zmieniając kolory i fasony. Taka manipulacja ma nas  zachęcić do kolejnych zakupów odzieży. Dziś modę się robi a nie tworzy. Musi być szybko i tanio. W końcowym efekcie my wszyscy wyglądamy tak samo , nosząc rzeczy marnej jakości.

Every season designers come up with new collections changing only colors and styles. This manipulation is going to encourage us to purchase more clothing. Today fashion is doing, not creating. It must be fast and cheap. In the end, we all look the same, wearing poor quality stuff.

 

Niewolnicza produkcja

 

Przemysł odzieżowy to wielka machina, która generuje ogromne koszty społeczne bez żadnych zasad etycznych. T-shirty za 15 zł są szyte w skandalicznych warunkach. Rzeczy za 1 $czy 2 $ są szyte przez ludzi żyjących w Chinach, Bangladeszu czy Indiach. Pracują oni przez kilkanaście godzin dziennie zarabiając tak mało, że nie są wstanie utrzymać się. W  grożących zawaleniem się budynkach pracują przede wszystkim  kobiety i dzieci. Niektóre ubrania są też toksyczne.

 

Nachalny marketing

Manipuluje się nami wmawiając nam, że potrzebujemy kolejnych rzeczy. Oczywiście ubrania te  są piękne do pierwszego prania.

Co więcej przemysł bazuje na filozofii konsumowania mody. Zniknęły takie zawody jak kuśnierz czy szewc. Rzeczy są  tak tanie, że lepiej kupić kolejne,  niż dać do naprawy.

Te zatrważające fakty skłoniły mnie do świadomego ubierania się i kupowania. Wybieram rzeczy z  metkami informującymi mnie gdzie rzecz została wyprodukowana i jaki jest  skład materiału z którego ją wykonano. O wiele mniej byłoby cierpienia ludzi  i zwierząt gdybyśmy  wszyscy  ograniczyli swoje zakupy odzieży oraz żądali wyższych standardów w ich produkowaniu, ignorując przede wszystkim tych producentów, którzy wykorzystują tanią siłę roboczą w tym dzieci.

 

Fair

Bądź świadomym konsumentem. Okazuje się, że pokolenie Millenniasów (21-34 lata) i konsumenci pokolenia X (35-49 lata) wykazują coraz to większą wrażliwość społeczną i środowiskową. Wolą zapłacić więcej za mniej, ale w najwyższej jakości.  W branży spożywczej tak już jest. Świadomie wybieramy jedzenie bez glutenu, cukru, laktozy i substancji chemicznych. Jemy i nie wyrzucamy żywności.

 

 

  Wrażliwa biznesowo

Częściej zwracam uwagę na tzw. akcje recyklingowe. Marki  zachęcają do oddawania starych rzeczy w zamian za rabaty cenowe. Odzyskane rzeczy są przerabiane na nowe lub daje im się nowe życie.

 

Co jeszcze według mnie oznacza uważne ubieranie się? Zaczęłam uczęszczać na ekologiczne bazary, festyny. Lokalni producenci żywności, ubrań, akcesorii prezentują się tam swoje produkty. Kupując lokalne produkty wspieram ich, przekazując pieniądze na rozwój regionalnych biznesów. Biorę wizytówkę aby mieć do nich bezpośredni kontakt. Kupuję też rzeczy zrobione przez ludzi wykluczonych społecznie (niepełnosprawni, uzależnieni czy bezdomni ), którzy zostali zatrudnieni przez wrażliwych społecznie pracodawców.

 

My naprawdę mamy ogromną siłę oddziaływania na biznes w tym na lokalny rynek, tylko trzeba świadomie z niej korzystać.

[/vc_column_text][nectar_image_with_hotspots image=”334″ preview=”https://chicbykate.com/wp-content/uploads/2017/10/blog35.jpg” color_1=”Accent-Color” hotspot_icon=”plus_sign” tooltip=”hover” tooltip_shadow=”none”][/nectar_image_with_hotspots][/vc_column][/vc_row]

Picture of Katarzyna Tórz

Katarzyna Tórz

Prawnik, UX designer w www.esklepyonline.pl, właścicielka księgarni internetowej www.antykwariatszczecin.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *