Color balance w biurze

Kolory w miejscu pracy odgrywają bardzo dużą rolę. Wpływają one nie tylko na nasz komfort psychiczny ale także na naszą wydajność, ospałość, zniechęcenie czy nerwowość. Warto zatem zastanowić się i wiedzieć jakie barwy ścian wybierać do przestrzeni biurowych.

Colors in the workplace play a very important role. They affect not only our mental comfort, but also our performance, drowsiness, discouragement or nervousness. It is therefore worth considering and know how to choose the colors of the walls office space.

 

Kolor ma znaczenie

 Kolor jest też nośnikiem informacji o przeznaczeniu danej przestrzeni biurowej jak i osób w nich przebywających. Warto jednak przy tym pamiętać, że kolory wpływają różnie na każdego z nas. Więc zanim chwycisz za pędzel malarski w firmie, jako szef zbadaj jakie kolory lubią Twoi pracownicy, w otoczeniu  jakich barwach w biurze każdy z nich lubi przebywać.

 

ABC kolorów

 

Kolor nie tylko coś znaczy, ale i oddziałuje na Nas.

I tak:

  • CZERWONY pobudzi pracowników, rozgrzeje zimą, podwyższy ciśnienie krwi, przyspieszy akcję serca i oddychania;
  • ŻÓŁTY natomiast rozweseli załogę w ponurych miesiącach roku, ułatwi nawiązywanie kontaktów i zachęci do działania;
  • NIEBIESKI uspokoi emocje pracownika, zmniejszy stresy;
  • ZIELEŃ uspokoi, balsamicznie wpłynie na wzrok pracowników w firmie, da poczucie bezpieczeństwa;
  • POMARAŃCZ pobudzi psychicznie, zmniejszy  apetyt, uczyni człowieka niecierpliwym oraz niestrudzonym;
  • SZAROŚĆ niestety przygnębi, ale jak ktoś oznajmi, że lubi ten kolor, to oznacza że jest konserwatystą któremu szarość  daje bezpieczeństwo;
  • CZERŃ to moc, elegancja i wrażenie tajemniczości, rzadko widywana w przestrzeniach biurowych;
  • BIEL jako symbol niewinności, czystości i radości, ALE uważaj bo  dla kultur Dalekiego Wschodu to znak żałoby (!!!), ma działanie nużące.

 

Mając taką wiedzę o kolorach , możesz  świadomie wykorzystywać ją do aranżacji wnętrz swojej firmy. Odpowiednio skomponowana kolorystyka wnętrz biura może korzystnie wpłynąć na wydajność pracowników. Pamiętaj jednak, aby wybór kolorów dobrze komponował się z rodzajem pracy w niej wykonywanej, no i przede wszystkim z osobowością ludzi.

 

Jak gubisz się w doborze kolorów i masz wątpliwości to nie szczędź pieniędzy na architekta wnętrz bo to są bardzo dobrze zainwestowane pieniądze, które zapracują na sukces Twojego biznesu.

Picture of Katarzyna Tórz

Katarzyna Tórz

Prawnik, UX designer w www.esklepyonline.pl, właścicielka księgarni internetowej www.antykwariatszczecin.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *