Rozstanie jest coraz częściej wyszukiwanym słowem w polskiej wyszukiwarce.
Jak przeżyć rozstanie
Słucham ludzi i słyszę dziś o rozstaniach. Ten się rozstał, tamta przeżywa kryzys w związku. Rozstania są dosłownie wszędzie przerabiane wokół otaczających mnie ludzi.
Moje dotychczasowe posty były między innymi o tym, jak to się dzieje, że iskra wygasa. A to pisałam o zazdrości kobiet https://chicbykate.com/kobieca-rywalizacja-o-mezczyzne/ i wyrywania sobie z ramion mężczyzny. Pisałam o seksie, który łączy ale też powszednieje tu: https://chicbykate.com/seks-nie-wychodzi-21-powodow/.
W końcu sięgnęłam po historie z życia o tym, jak to jest, jak jest koniec związku po 5 latach.
Post ten piszę na podstawie inspiracji zaczerpniętych z tej książki.
Jak rozstać się z żoną czy jak się rozstać z mężem
Rozstanie nie przychodzi nagle jak grypa. Zawsze są symptomy rozstania.
Zewnętrznie wszystko jest fajnie. On i ona pobrali się z wielkiej miłości. Poznali się w czasie studiów albo w liceum. Po ślubie szczęśliwie doczekali się dzieci i …rodzicielstwo ich przerosło.
Wtedy okazało się że nie są dobraną parą. To co ich łączyło, wspólne studia, czytanie tych samych książek, nauka wspólna do egzaminu, skończyły się.
Po ślubnej sukience czar odszedł, jak dziecko budziło parę, co 2 godziny w nocy.
Garnitur ślubny oplótł kurz, jak trzeba było odprowadzać dzieci do przedszkola i nie spóźnić się do pracy na 8.00 rano.
Jak pozbierać się po rozstaniu po długoletnim związku
On i ona mogli by zapytać się, co się stało. Ona radosna, piękna blondynka z milionem pomysłów na wspólną miłość. On przystojny i bogaty z domu, z dobrym zawodem i pracą w korporacji.
Ona w blond koczkiem zajęła się wychowywaniem dzieci a on z przystojniaka zrobił się milczkiem przy niej, myśląc jak słupki sprzedaży pomnożyć z zyskiem dla firmy. Z czarującego mężczyzny stał się skryty. Ona pragnęła jego emocji i rozmów. On co innego miał na głowie. Randki wygasły, wspólna kawa w restauracji już była przy okazji imprez rodzinnych.
Jak rozstać się z klasą
Zewnętrznie, na terapii małżeńskiej, psycholog szybko miał odpowiedz na ich kryzys i pomysł żeby nie doszło do rozstania. Mimo spotkań i mówienia o tym co jest i czego nie da się już poskładać, wspólnie podjęli decyzję o rozstaniu się z klasą.
Bo i on miał kilka powodów, jak i ona.
Bo na początku zaczyna się to, jak w bajce.
Zakochani, wszędzie ze sobą, no po prostu nierozłączni. Można by klasycznie powiedzieć, że ich związek był przedłużeniem ich życia w rodzinach. Bo przecież teściowe po obu stronach, żyli długo i szczęśliwie.
Historia tej pracy to przykład szybkiego wyjścia za mąż pójścia czy żeniaczki z szybkim rozwiązaniem problemu na nie bycie samemu. Plany rodziny też były i presja na posiadanie dzieci. Ale w tym wszystkim zabrakło czasu dla siebie, na później.
Koniec związku czyli rozstanie
Zawsze jedno z małżonków czuje się porzucone a drugie zbyt wciągnięte w małżeństwo i otoczone ograniczeniami związanymi z małżeństwem i rodzicielstwem.
Stąd rozstanie niektórych par, czy celebrytów czy zwykłego Kowalskiego można z dużym wyprzedzeniem przewidzieć, już na początku małżeństwa.
Rozstanie to brutalna prawda z pewnymi sloganami
Nie ma w małżeństwie miejsca na „wychowanie” sobie jego lub jej.
Jesteśmy dorośli, mamy wyniesione wzorce małżeńskie z domów i przede wszystkim swój wiek.
Awantury, to efekt niezrozumienia i porzucenia oczekiwań drugiej strony w związku.
Im dłuższy konflikt i narastanie obcości, tym pewniejsze jest rozstanie.
Etapy rozstania u mężczyzny
Mogę się tu odwołać do mojego poprzedniego postu. Tu też jest szczera prawda o rozwodach i jak do tego dochodzi, https://chicbykate.com/rozwod-2021/
Próby przeciwdziałania rozstaniu
On i ona dusili się któryś rok w małżeństwie, dla dobra dzieci.
On oddał się pracy. Późno przychodził do domu. Ona poszła na uczelnie, żeby skończyć kolejny kierunek na studiach podyplomowych. Chciała się dowartościować, skoro on jej nie zauważał coraz częściej.
Ona się nie poddała. Walczyła o jego zainteresowanie, o jego uczucia. No bo w końcu takie są kobiety, nie poddają się bez walki. Dbała o siebie, dom i dzieci.
Prała, gotowała i sprzątała. Czekała, obserwowała, walczyła o to małżeństwo.
W ostatnim odruchu złożyła pozew o rozwód, by jego sprowokować do miłości.
Jakież było jej zdumienie , kiedy on przez prawnika odpisał na pozew i poprosił o rozwód bez orzekania o winie.
Rozstanie mimo miłości
Ona po otrzymaniu pozwu o rozwód poczuła, że już nie ma ani siły ani ochoty na ratowanie tego małżeństwa. Była po prostu zmęczona. Zmieniła mieszkanie, przeprowadziła się do innego miasta, by rozstanie po małżeństwie, przeżywać lżej, z dystansem i z odległości od wspólnego domu, znajomych, jej rodziny.
On w Sądzie połapał się, że pozew o rozwód był jej prowokacją. Zdziwił się, że ona się wyprowadziła. Zrobiła się pustka, cisza w sypialni jak i kuchni.
On uważał, że ich wielki dom jest wspólny. Sami wobec siebie są dobrymi przyjaciółmi. przecież nadal mogą ze sobą funkcjonować. Ba nawet według niego, mogą przed światem udawać, że wszystko jest po staremu.
Etapy rozstania przed rozwodem
Pewnego dnia przychodzisz do domu a rzeczy małżonka zniknęły z szafy.
Zniknięcie z domu, pozostawienie reszty rzeczy, problemów, nierozwiązanych spraw, w stanie rozstania i końca związku, nierzadko szokują i wywołują wściekłość.
Odczuwa się złość i chęć odwetu. Jako prawnik wiem, że wtedy nie ma mowy, by rozwód był bez orzekania o winie albo odmowa na rozwód przepchnięta pismem od prawnika.
Formalne rozstanie i zakończenie związku w sądzie trwa latami.
I często ten kto odchodzi, wstępuje w role proszenia o kontakty z dziećmi, które albo stają po stronie porzuconego albo bardziej cierpiącego rodzica.
Niepełne rozstanie
Inaczej jest jak strony rozchodzą się w sposób częściowy. Często jest to wtedy, kiedy jedno pracuje w innym mieście, a drugie pielęgnuje wspólny dom, dzieci i majątek.
Rozstanie wygląda wtedy tak, że jedno z małżonków zabiera część rzeczy. Ma nadal klucze do mieszkania. Odchodzi często ten, który jest już po rozmowach z prawnikiem, a pozew o rozwód już poszedł do Sądu.
I taka osoba, kompletnie nie liczy się z uczuciami porzuconego małżonka. Trzyma go w niepewności. A pozostawione rzeczy we wspólnym domu, dają mu uczucie kontroli nad porzuconym małżonkiem.
Takie rozstanie jest najgorsze. Bo trzyma osobę porzuconą w złudnej nadziei, że ten co rozstał się z nim, jeszcze do niego wróci. Nie pozwala na poradzenie sobie z emocjami, na nabranie dystansu uczuciowego po rozstaniu.
A dla samego małżonka, który rozstaje się z tym domem, też sprawa nie jest łatwa. Bo często nie wyprowadzenie się do końca, powoduje uczucia mieszane. Nie wie, czy rozstać się czy zostać.
Po rozwodzie, ich kontakty nie są łatwe. Powiedziałabym że są wymuszone i wrogie. A jeśli jest rozstanie a dzieci są wspólne, to życie takich osób przemienia się w piekło.
Eleganckie rozstania
Zdarza się jednak tak, że małżonkowie rozstają się spokojnie i racjonalnie.
Nawet jeśli są pełni wzajemnych pretensji, kłócą się nie za mocno, to wiedzą, że lepsze jest rozstanie niż tkwienie w sytuacji rozstania emocjonalnego pod jednym dachem. Wiedzą, że są z kłopotami które ich przerastają, ale są ze sobą dla dobra dzieci.
Kończąc temat rozstania i tego jak można je zdefiniować i opisać na rodzaje, warte jest podkreślenia jedno.
Rozstanie a komunikacja
Jeśli kończy się związek, to zawsze są trudności w komunikacji. Jedno ucieka a drugie może narzucać się ilością i intensywnością kontaktu. Bo zazwyczaj porzucony, nie wie, że doszło do odejścia.
A rozstanie bez słowa, z pozostawieniem rzeczy jeszcze we wspólnym domu, to wywołanie stanu zagrożenia u połówki, która została porzucona.
Terapia małżeńska to nie wstyd
Jeśli stoisz na progu poważnego kryzysu związku i wiesz że miarka się przebrała, to powiedz to drugiej stronie. Może jest „jeszcze” szansa dla Was. Warto podjąć próbę porozumienia się nawet u specjalisty.
Koniec związku a dziecko
Koniec związku małżeńskiego jest bardzo poważnym wydarzeniem psychicznym dla dziecka.
Jeśli próby ratowania nie udały się, to wiedz że wasz kontakt i sposób porozumiewania się jest ważny dla dziecka. Unikaj niedomówień, nie odbierania telefonów, głośnych i długich kłótni przy dziecku. Nie uciekaj w połowie kłótni z domu, na oczach dziecka. Jeśli wyprowadziłeś się ze wspólnego domu, powoli oswajaj dziecko z nowym miejscem zamieszkania. Rozmawiaj z dzieckiem po rozstaniu, pokazuj nowe miejsce i mów o emocjach, które masz w swojej nowej sytuacji życiowej i to co czujesz w nowym domu, w którym zaczynasz nowy rozdział w swoim życiu.
Dziecko jest „barometrem” uczuć między Wami. Nie skazuj go na rozstanie w walce. Nie kłóć się przy nim, nie oskarżaj, nie obrażaj osoby porzuconej.
Zdrowy rozsądek przy rozstaniu się
Dla wszystkich będzie dobrze jak ograniczysz się emocjonalnie od niekorzystnego i niszczącego się rozpadu rodziny. Można zmniejszyć rozmiar dramatu rozstania dokładnie i jasno określając sprawy do załatwienia. Na spokojnie porozmawiaj najpierw z osobą porzuconą, o tym, jak chcecie się rozwieść i jakie chcecie ustanowić zasady rodziny, po rozwodzie. Jak już to będziesz wiedzieć, wtedy udaj się do prawnika.
Rozmawiaj, rozmawiaj i jeszcze raz rozmawiaj ze swoim dzieckiem. Oszczędzi to tobie i jemu stresu, o którym napiszę w kolejnym poście.