Smartfoniku powiedź szczerze

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” width=”1/1″ tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid”][vc_column_text]

Smarphone say honestly

W moim codziennym życiu towarzyszy mi szpieg, który wie więcej o mnie niż ja sama. Nie są nim rodzice, małżonek , lekarz czy przyjaciel.  Tym szpiegiem jest mój telefon z dostępem do Internetu -smartfon.

In my daily life there is a spy who knows more about me than I am. They are not parents, partner, doctor or friend. This spy is my phone with internet access – smartphone.

 

On żyje- oto przykład

Nigdy wcześniej nie znałam tej osoby, ani nie rozmawiałam z nią. Dzwoniąc do niej  ze swojego smartfonu w sprawach zawodowych nie doszło do połączenia. Mimo to mój telefon sam (!!!) zapisał numer telefonu z imieniem i nazwiskiem tej osoby oraz jej zdjęciem. Byłam w szoku! Osoba do której dzwoniłam ma pełen  profil danych na Facebooku. Ja mając  telefon z  dostęp do Internetu pobrałam te dane.

 

Mądrzejszy niż my

 

Smartfon wie o nas wszystko. Kiedy kładziemy się spać (bo wtedy nasza aktywność na telefonie zanika), wie kiedy jesteśmy w pracy(dzwoniąc do konkretnych osób zapisanych w komórce), wie co kupujemy(bo telefonem płacimy  w sklepach), wie kiedy jesteśmy na wakacjach(bo zmienia się nasze położenie) , wie co lubimy jeść ( bo sprawdzamy skład produktów), śledzi nasze połączenia telefoniczne, treści sms-ów i to co robimy na naszych profilach w social media. W końcu pomagamy mu ściągając konkretne aplikacje (np. do ćwiczeń, przeliczniki kalorii) i akceptujemy ich regulaminy. Szef jednej z wiodących firm technologicznych z uśmiechem przyznał, że w dzisiejszych czasach nasze komórki wiedzą o nas więcej, niż  my sami,  co mamy we własnych mieszkaniach czy  w dokumentach firmowych.

 

Zaplątani w sieć informacji

 

W opiniach firm technologicznych do 2021 roku będzie ponad ok 12 miliardów urządzeń podłączonych do sieci.

Dzisiaj wiadomo, że posiadacz smartfonu spędza średnio 2,5 godziny z komórką w ręku. Nie jesteśmy przestrzegani o tym żeby uważać na to co robimy na smartfonach. Czemu? Bo to są pieniądze dla firm. Już nie dziwią mnie reklamy, które wyświetlają się na moim Facebooku czy Instagramie. One są specjalnie dopasowane do mnie.

 Mój telefon ma niepowtarzalny adres reklamowy (tzw. ID jak w komputerze). Codziennie spływają na mój telefon reklamy, będące odwzorowaniem moich zainteresowań. Co więcej nasze komórki non stop wyszukują punkty dostępowe wi-fi , które polecają mi konkretne sklepy.

 

 

3 poziomy danych o mnie

 

Telefony z Internetem zbierają informacje poprzez system operacyjny na telefonie, przez przeglądarki i ściągane aplikacje do telefonu. Dane z każdego poziomu algorytmy scalają się i powstaje  pełen profil o mnie samej. Czyszczenie pamięci telefonu nie  rozwiąże problemu i nie staniesz się anonimowy. Dane te są na całą żywotność twojego smartfonu.  Jedynym wyjściem jest przejechanie walcem po twoim telefonie, ale kupując kolejny z dostępem do  Internetu, zaczynasz całą zabawę  na nowo.

 

Nie straszę lecz uświadamiam

 W dzisiejszych czasach w biznesie najcenniejsza jest informacja. Trzeba przywyknąć, że biznes w oparciu o naszą aktywność internetową jest i ma się dobrze. Przyzwyczaj się, że jesteś odzierany  ze swojej  prywatności. I albo do tego przywykniesz i zaoszczędzisz czas na zakupy, bycie we właściwych miejscach, albo będziesz off line z dużą szkodą dla swojego biznesowego istnienia.

 

 

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” width=”1/1″ tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid”][image_with_animation image_url=”327″ alignment=”” animation=”Fade In” box_shadow=”none” max_width=”100%”][/vc_column][/vc_row]

Picture of Katarzyna Tórz

Katarzyna Tórz

Prawnik, UX designer w www.esklepyonline.pl, właścicielka księgarni internetowej www.antykwariatszczecin.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *