Cenniejsza niż perły czyli jak być idealną żoną

cenniejsza niż perły czyli jak być idealną żoną wpis na blogu chicbykate.com

Cenniejsza niż perły czyli jak być idealną żoną

Ile razy słyszałaś, że jesteś cenniejsza niż perły? Od mamy z milion razy, od taty może rzadziej. A ile razy słyszałaś, że jesteś cenniejsza niż perły, jako idealna żona? Hm..zastanówmy się, nigdy?

Cenniejsza niż perły czyli jak być idealną żoną

Dziś opowiem Ci, jak nabrałam się w butelkę. Po książkę pod tytułem „Cenniejsza niż perły o tym, jak mądra żona pomaga mężowi osiągnąć pełnię męskości”, sięgnęłam z uwagi na chwytliwy tytuł.
Pomyślałam sobie „wow”, przeczytam i będą wiedzieć jak być idealną żoną. Albo wróć, jak być idealną żoną, która spełnia się w łóżku!
Tak, nabrałam się, bo tytuł można interpretować w dwojaki sposób. Wszystko zależy od tego, jakie masz oczekiwania od książki i czego w jej treści szukasz.

Co tam w środku piszczy

Uspokoję Cię, że dowiesz się też, jak być tą idealną żoną oraz jak sprawić by Twój mąż czuł się spełniony fizycznie, przy Twoim boku, w sypialni. Uff..co nie?

cenniejsza niż perły czyli jak być idealną żoną okładka książki
cenniejsza niż perły czyli jak być idealną żoną okładka książki

Na początku

Zacznijmy może od tego, kto napisał tę książkę.
Gary Thomas to wzięty w Ameryce pastor, który głosi na swoich konferencjach różne tezy na tematy małżeńskie, bo jest m.in. terapeutą dla małżeństw w kryzysie.
Jego książka „Cenniejsza niż perły o tym, jak mądra żona pomaga mężowi osiągnąć pełnię męskości” jest odpowiedzią na zapotrzebowanie kobiet, w zakresie porad małżeńskich. Autor dostawał tyle pytań po swoich wystąpieniach, że długo nie mógł opuścić sal po swoich spotkaniach z uczestnikami konferencji, dostawał tysiące email’i, że nie mógł na nie wszystkie odpowiedzieć.
Kobiety słuchały jego kazań lub czytały jego inne książki, a pytania, jak spływały, tak spływały nadal.
Gary zauważył też, że większość pytań dotyczyła tego, jak zareagować na brak zaangażowania mężczyzny w jego małżeństwie. Kobiety tonęły w morzu gniewu i frustracji, stawiając dalsze losy małżeństwa pod znakiem zapytania. To go przerażało i czuł, że ma misję ratowania małżeństw w Ameryce.

Co jest tam takie ujmujące

W książce nie ma absolutnie miejsca na nudną teorii o małżeństwie W książce jest też mało kwestii natury czysto psychologicznej. Bo tej książki nie pisał dyplomowany psycholog czy naukowiec, tylko praktyk- pastor, mąż z kilkudziesięcioletnim stażem małżeńskim.
Jak więc widzisz, miejsca na nudne wywody nie ma, lecz jest sama praktyka, z życia wzięta.

Poradnik poradnikowi nie równy

Na pewno czytałaś już mnóstwo poradników dla małżeństw, żon, czy kobiet, które w desperacji po nieudanym związku, czy jako rozwódki, szukają odpowiedzi, jak być idealną żoną.
Ja sama to przerabiam, i nie wiem, którą już książkę przeczytałam.
Lecz ta „Cenniejsza niż perły o tym, jak mądra żona pomaga mężowi osiągnąć pełnię męskości” jest kompletnie inna, bo autor porusza w niej ważne sprawy na temat małżeństwa widzianego oczami faceta.

cenniejsza niż perły czyli jak być idealną żoną spis treści książki
cenniejsza niż perły czyli jak być idealną żoną spis treści książki

Pokaż kotu co masz w środku
Czytając tę książkę o małżeństwie„Cenniejsza niż perły o tym, jak mądra żona pomaga mężowi osiągnąć pełnię męskości” , nie dowiadujesz się, jak ogólnie patrzy się na problemy między małżonkami. Książka pokazuje, jak na problemy, sytuacje w małżeństwie reaguje Twój mąż. Ty tego nie możesz wiedzieć, bo jesteś kobietą i masz kobiecy mózg i nigdy przenigdy nie domyślisz się intencji faceta, ani żadna wróżka czy szeptu cha nie wyczaruje w fusów.

Czego nie ma w książce

W książce nie ma 5-ciu recept, jak idealne małżeństwo ma funkcjonować. Czyli otwierając tę książkę, czy po tytule, czy po rozdziałach nie znajdziesz ani 5 rad, ani 5 odnośników, lub też 5 częściowej wyliczanki, jak ma wyglądać idealne małżeństwo, ale też , jaka tym masz być w 5 punktach, jako idealna żona.

Co jest w książce

W tej książce zaś przeczytasz o wielu motywach postępowania twojego męża. Zakładając męski okulary, rozumiesz jak mąż radzi sobie z twoimi oczekiwaniami lub jak Twój mąż reaguje na trudności w małżeństwie.
Na przykład, dla mnie cenną uwagą było wytłumaczenie, czemu po przyjściu z pracy mój mąż kładzie się na kanapie i czeka na obiad. Dlaczego, jak rano mówię mężowi o obowiązkach domowych do zrobienia, on wychodzi do pracy, a ja czuje się tak jakbym mówiła do ściany.
Zrozumiałam, dlaczego facet boi się jak ognia moich fochów, dlaczego wychodzi i robi to, co lubi i dlaczego nie odpowiada na moje pytania, dlaczego milczy jakby go nic nie obchodziło.
To wszystko Gary mi wytłumaczył w swojej „Cenniejsza niż perły o tym, jak mądra żona pomaga mężowi osiągnąć pełnię męskości””. Zrobił to z braterskiej solidarności, chcąc by więcej małżeństw na tym globie, przetrwało mniejsze lub większe kryzysy małżeńskie.

Nie dla wszystkich koneserek poradników

Książka „Cenniejsza niż perły o tym, jak mądra żona pomaga mężowi osiągnąć pełnię męskości” nie jest łatwa w odbiorze. Chodzi mi tutaj o to, że nie przeczytasz tej książki w jeden wieczór. Czemu? Bo treść książki „Cenniejsza niż perły o tym, jak mądra żona pomaga mężowi osiągnąć pełnię męskości”” jest bardzo bogata. Masz tutaj praktykę, odwołanie się do historii innych małżeństw, cenne sentencje cytowane z Biblii i komentarz z praktyki, od samego Gary’go.
Sama się sobie dziwiłam, czemu czytam około 280 stron przez tydzień! Ale ja tą książkę potraktowałam bardzo serio.
Wręcz robiłam sobie notatki z tej książki, co mi się rzadko zdarza.
Ale kiedy przeczytałam jakąś część książki, to żeby ją zrozumieć, właśnie spisywałam sobie jej fragment, i przez pisanie tego mój mózg przetwarzał i myślał o tym, co pisze facet na temat kobiety w małżeństwie i jakie oczekiwania od swojej kobiety ma każdy mąż na tym świecie.

cenniejsza niż perły czyli jak być idealną żoną spis treści książki
cenniejsza niż perły czyli jak być idealną żoną spis treści książki

Spokojnie, ta książka nie znuży Ciebie. Wręcz zrewolucjonizuje twój umysł. Bo po przeczytaniu książki „Cenniejsza niż perły o tym, jak mądra żona pomaga mężowi osiągnąć pełnię męskości”już nie będziesz sama decydować o wszystkim, bo on milczy. Już nie będziesz rano przed wyjściem do pracy atakowała męża o zakupy czy straszyła jakimś problemem. W końcu przymkniesz oczy na kolejny jego weekend spędzone nad rzeką, łowiąc ryb dla przyjemności.

Facet pisze poradnik dla żon

Już wiele książek o małżeństwie napisały kobiety dla kobiet, z kobiecego punktu widzenia. Jeśli jesteś już na innym poziomie wiedzy i głodu na temat prawidłowo funkcjonującego małżeństwa, to „Cenniejsza niż perły o tym, jak mądra żona pomaga mężowi osiągnąć pełnię męskości” będzie dla Ciebie ucztą literacką.
Bo nie jest łatwo spojrzeć na swojego męża i zrozumieć jego zachowanie widziane z perspektywy innego mężczyzny. I tu jest cała moc i piękno tej książki. Czytając ją, masz wrażenie jakbyś podsłuchiwała rozmowę dwóch facetów, którzy żalą się sobie nawzajem, na temat żon. Przy czym Gary, jest w tym wszystkim jakby narratorem tej konwersacji i tłumaczy Ci ich rozmowę i sens wypowiadanych słów, uwag czy zwykłego plotkowania i obgadywania swojej żony.
Więc na 280 stronach, bogato obsypanych cytatami, radami jest też męskie spojrzenie na myśli i uczucia twojego męża.

Ponad równie wyznań

Jeśli jesteś katoliczką, to książka będzie dla Ciebie o tyle wartościowa, że będziesz czuła, jak podczas pisania sam autor czuł jak Bóg prowadzi go po tematach i pomaga pisać mu o tym wszystkim, lekko i szczerze.
Bóg to ważna osoba dla autora, codziennie też jako pastor słyszał i widział, jak kobiety płakały, mówiąc o swoich mężach.
Gary był przejęty ich losem oraz rozumiał jaką zniewagą było zachowanie mężów wobec swoich kobiet.
Więc podjął trud, żeby te kobiety nie cierpiały lecz poprosiły Boga o pomoc. Adzięki książce „Cenniejsza niż perły o tym, jak mądra żona pomaga mężowi osiągnąć pełnię męskości”, na początku odpuściły swoim facetom, weszły w głąb siebie, i żeby zrozumiały że zmieniając męża najpierw trzeba zrobić porządek ze sobą.

Nie ważne czy jesteś katoliczką, czy protestantką czy prawosławną wierząca, Bóg jest jeden i słyszy każdą z Nas. Nasze modlitwy w codziennych trudnościach Bóg słyszy i widzi. To on pierwszy widzi z góry, co się dzieje w twoim małżeństwie.
On też, ponad wyznaniami, widzi jak wiele żon cierpi w małżeństwach wyzbytych miłości, szacunku i lojalności.

Ten sam Bóg wie, że każdy facet jest powołany albo do małżeństwa albo do posługi Jemu. On wie, że każdy facet potrafi utrzymać małżeństwo, zapewnić rodzinie bezpieczeństwo i być kochającym rodzicem. Ale ten sam Bóg też wie, jaki twój mąż bywa czasami frustrujący, przerażający i samolubny.
On wie, że jedne z nas płaczą nocami, z powodu małżeńskiej kłótni, albo jak inne z poranioną godnością w ładnej sukience i w markowych butach, udają przed światem, że mają kochającego męża.
W końcu ten sam Bóg wie, jakie są sposoby na mężów, by ich głęboko poruszyć tak, byli dobrymi mężami.

cenniejsza niż perły czyli jak być idealną żoną nota od wydawcy książki
cenniejsza niż perły czyli jak być idealną żoną nota od wydawcy książki

Więc książka „Cenniejsza niż perły o tym, jak mądra żona pomaga mężowi osiągnąć pełnię męskości” tłumaczy, że każdy mąż nie jest idealny. I ty też sama, jako kobieta, nie jesteś idealna, i nigdy też nie będziesz idealną żoną. Bo grzeszymy wszyscy, i kobiety i mężczyźni, nawzajem.
Książka „Cenniejsza niż perły o tym, jak mądra żona pomaga mężowi osiągnąć pełnię męskości” zawiera tę myśl i tłumaczy, jak w małżeństwie nie tylko być blisko męża ale też blisko Twojego Boga. Stąd między linijkami książki są fragmenty tekstu Boga, zawierające dużo miłości i troski o Ciebie.

Na koniec
Może będziesz zaskoczona, że w wielu miejscach, będziesz się nie zgadzała z tezami autora. Będziesz się wręcz kłócić w myślach z autorem, „o co chodzi?”, albo kwitowała fragmenty „ale cwaniak z tego męża”.
Ale masz wybór, albo przeczytasz książkę, albo poddasz się.

Z całą pewnością, robiąc jak ja, notatki i przerabiając w sercu fragmenty książki, nauczysz się być źródłem inspiracji dla męża. Będziesz wiedzieć, jak wpływać na swojego męża. I to czego Twój mąż pragnie z całych sił, będziesz wiedzieć , jak zachęcać męża by szedł w wybranym kierunku ,w swoim życiu, jako Twój mąż, wierzący facet i ojciec twoich dzieci.
Dla Boga nie ma nic niemożliwego! Jedynie trzeba Mu zaufać i ich postępować za jego podszeptami.

cenniejsza niż perły czyli jak być idealną żoną
cenniejsza niż perły czyli jak być idealną żoną

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości księgarni antykwariatszczecin.pl
Książkę „Cenniejsza niż perły o tym, jak mądra żona pomaga mężowi osiągnąć pełnię męskości” kupisz też na ich stronie
www.antykwariatszczecin.pl

 

Picture of Katarzyna Tórz

Katarzyna Tórz

Prawnik, UX designer, właścicielka księgarni internetowej www.opiniabiegly.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *