Jak krzywdzi oszust matrymonialny?

jak krzywdzi oszust matrymonialny wpis na blogu chicbykate

Jak krzywdzi oszust matrymonialny?

Dziś skupię się na sposobach robienia krzywdy przez oszusta matrymonialnego, gdy jest porzucany lub usłyszy, że to koniec związku z jego ofiarą.

Dla oszusta matrymonialnego, zakończenie związku z ofiarą, bez osiągnięcia swojego celu, oznacza rozpoczęcie za nią obsesyjnego pościgu.

Traci kontrolę w swoich świetnie zaplanowanym planie okradzenia ofiary z pieniędzy, godności i pała żądzą zemsty. Chce zranić a nawet zabić ofiarę, za to, że go porzuciła.
W momencie porzucenia, oszust ma w głowie 2 scenariusze, albo chce odzyskać ofiarę i odbudować „relację” żeby okraść albo zniszczyć swoją ofiarę. Zajmę się scenariuszem, odbudowania związku , powrotu do ofiary.

Jego cała koncentracja tej chwili skupia się na obsesyjnym myśleniu, jak wrócić do ofiary. Dla niego w myślach i planach nie ma żadnych ograniczeń.
Jest w stanie samemu zrobić wszystko i jest wstanie zrobić wszystko swojej ofierze.

Oszust ma w sobie wielką rządzę zdobycia tego co utracił a w środku na wielki lęk przed tym co utracił, czyli władzy nad ofiarą.

To co robi ofierze, jak też dla niego treningiem do pozbycia się tego stresu, który pojawił się w jego głowie. Na początku, ofiara nie ma co się łudzić, że ją zostawi od tak, albo znajdzie sobie kolejną ofiarę. Więc kluczowe w tym zwrotnym momencie utraty kontroli nad życiem ofiary, ofiara powinna być konsekwentna i nie reagować na działania oszusta.

Zerwanie dla oszusta, to pogoń za ofiarą, za jej majątkiem i żądzą skrzywdzenia jej, za to, że zerwała z nim bliską więź. A po drugie chce ją na nowo zdobyć, by wykonać swój plan.

Strategia działania oszusta

Jego strategie to są głównie zachowania, które są zaborcze, nie mają granic przyzwoitości i są niebezpieczne dla ofiary. Wywołują one strach , panikę, dezorientację ofiary i życie w ciągłym strachu, jaką czują do oszusta.

1. Oszust posyła prezenty, kwiaty, listy przez tradycyjną pocztę.

Pierwszym , najczęściej spotykanym zachowaniem oszusta, to posyłanie do ofiary bardzo dużej ilości listów.
To takie , według niego , bardzo romantyczne.
Zwróć uwagę na daty nadania tych listów, które posyła do ciebie. Nie odbieraj tych listów, jeśli są one polecone. Idź na pocztę i zapytaj się od kogo one są. Nie odbieraj ich, zmuszając Pocztę do ich zwrotu, do adresata. Gromadź jednak zawiadomienia o odbiorze. Notuj daty, kiedy nadał te listy.

Kwiaty i prezenty, to kolejne rzeczy, przez które oszust chce Ci pokazać, jak bardzo ciebie pożąda i chce powtórnie zdobyć nad tobą kontrolę.
Nie ulegaj temu, nie otwieraj, prezentów, nie ustawiaj w domu kolejnego wazonu z różami czy innymi kwiatami. To ci tylko będzie przypominać o oszuście i rozwalało twój, wewnętrzny spokój. Zanim odeślesz, czy odbierzesz od kwiaciarni internetowej bukiety róż, zażądaj informacji od kogo one są i jak nazywa się ta firma. Zażądaj ujawnienia danych osoby , która Ci przysłała kwiaty. Rób zdjęcia tym rzeczom, bo to są kolejne dowody, na prześladowanie Ciebie, odkąd rozstałaś się z oszustem.

2. Częste preteksty do odwiedzania Ciebie

Na pewno zauważysz, że oszust będzie ciebie nagabywał, byś się z nim spotkała. Powodów do spotkań będzie mnóstwo.
Mogą to być miłe gesty, jak na przykład zaproszenie do kina, czy na koncert. Może to być prośba pomocy z twojej strony, gdy coś mu się popsuło, lub ma jakiś problem, a tym możesz mu w tym pomóc.
Może to być też technika odwrócenia kotem ogona, że ktoś go prześladuje, nęka i dlatego prosi Ciebie byś przybyła do niego do domu, żeby pomóc go obronić przed wymyślonym prześladowcą!
Może też angażować Twoją rodzinę, kolegów , osób z twojej pracy. Te interwencje przez naciski przez osoby dla ciebie bliskie, mają zmusić Ciebie do spotkania się z nim. Możesz się zdziwić ilu ludzi może zaalarmować i zaangażować w to, byś się z oszustem ponownie spotkała.
Konsekwentnie odmawiaj w ich udziale, niezależnie czy one są tuż po rozstaniu, czy po miesiącu, pół roku.
Notuj preteksty do spotkań, abyś miała dowody na tą technikę działania oszusta.

Wymyślając preteksty do spotkania z Tobą, oszust próbuje zwalczyć swoje poczucie bezsilności wobec rozstania, którego nie przewidział i to , że Ty wymykasz mu się spod jego kontroli.

3. Uporczywe i częste telefony , e-maile oraz sms’y do ciebie

Doświadczyłam tego na własnej skórze. Po rozstaniu, ofiara jest „zalewana” falą prób połączeń telefonicznych, od oszusta.
Nieustanne i powtarzające się wydzwanianie, jakie mu pozostało, to manifestacja tego, by usłyszeć Twój głos. Nie chce i nie godzi się na ignorowanie go przez Ciebie.

Oszust nie zna granic i nie szanuje czasu i częstotliwości ich wykonywania, wobec ofiary. To jest ciągłe wydzwanianie. Sms’owanie co sekundę. To jest koszmarne doświadczenie.
Wymowne odkładanie słuchawki, to też technika żeby zwrócić Twoją uwagę, robiąc to z różnych numerów telefonów, o różnych porach dnia i nocy.

Oszustowi chodzi tutaj także, o zaspokojenie swojej potrzeby ustalenia miejsca Twojego pobytu i ustalenie, czy jest sama, czy z kimś.

Mnie przeraziło, jak w nocy słyszałam , jak wibruje telefon. Po dniu od zerwania relacji, miałam niezliczoną ilość sms’ów, w ciągu dnia i nocy.
Przestrzegam, aby też robić screeny z historii połączeń oraz sms’ów. Gromadź ich treść i oraz historię połączeń na dysku, w wielu miejscach, żebyś miała twarde dowody, na takie jego zachowanie. Oszust żywi wielką chęć utrzymywania z tobą kontaktu.
Chce zamanifestować swoje uczucia i udowodnić Ci , że jednak według niego Wasz, były związek wciąż istnieje.
Obsesja na twoim punkcie, jest według niego miłością. Chorą dodajmy, która tylko zniszczy ciebie , psychicznie i finansowo.

3. Podjeżdżanie pod dom

Jeśli oszust poznał twoje miejsce zamieszkania albo żył z Tobą w relacji, pod jednym dachem, możesz być pewna, że będzie ciebie nachodził i podjeżdżał pod dom.
Będzie to robił w ciągu dnia i nocy.
Zatrzymywanie się przed twoim domem, według jego intencji, to chęć zrobienia Ci miłej niespodzianki.
Będzie ciebie nachodził, wystawał pod twoimi drzwiami. To jest trudne i bardzo stresujące. Nie czujesz się bezpiecznie w miejscu i okolicy, w której mieszkasz. A o to chodzi właśnie oszustowi. Notuj ten czas, dni i częstotliwość tego zachowania. W ekstremalnym przypadku, dzwoń na Policję. Każda notatka policjanta, z takiej interwencji, jest dla ciebie dowodem, na prześladowanie ciebie.

4. Wystawanie pod twoim domem lub w miejscu twojej pracy

Po obsesyjnym , nieudanym kontakcie telefonicznym, oszust szybko stwierdza, że dotychczasowe zachowanie nie jest wystarczające. To wzbudza w nim wielką potrzebę zbliżenia się do obiektu swych uczuć.

Oszust, który zna Twoje miejsce zamieszkania, wykorzysta je, do częstych odwiedzin i nachodzenia ciebie. Będzie wystał pod twoim płotem, albo w samochodzie, lub podchodził pod twoje drzwi mieszkania. Znając adres twojej pracy, będzie również tam się pojawiał. Oszust nie liczy się z tym, że ty masz prawo do własnych uczuć i własnego, spokojnego życia.

To jest obsesyjna pogoń oszusta za Tobą. Pokazanie pragnienia nawiązania jakiegokolwiek kontaktu z ofiarą albo chęć uzyskania strategicznej, psychicznej przewagi nad ofiarą, przez gromadzenie informacji na temat miejsc przebywania ofiary, jej zwyczajów i ustalenia jej towarzystwa, w którym przebywa po zerwaniu.

To jest bardzo stresujące i ma na celu przestraszenie ciebie. Oszust będzie chciał ci tym zachowaniem mocno przypomnieć, że obserwuje ciebie, zna rozkład twojego dnia , kontrolę nad tym , gdzie się znajdujesz i poruszasz. Również w tym przypadku, dokumentuj to zachowanie. Notatki z datami, zdjęcia ,wszystko to co wskazuje , że ciebie nęka i śledzi.

5. Nachodzenie ciebie w domu, w pracy

Oszust będzie chciał fizycznie ciebie zobaczyć.
Oszust będzie twierdził, że właśnie był w pobliżu.
Wymyśli , że upiekł świetne ciasto, że zostawił sweter/ szczoteczkę/ dokumenty w Twoim domu. O chęci zwracania twojej, pożyczonej książki lub innego banalnego przedmiotu, nie wspomnę.

Stąd będzie wystawał w Twojej klatce schodowej, pod Twoimi drzwiami , przy płocie , w miejscu twojego zamieszkania, i pod drzwiami biura, w którym pracujesz.
Dla ciebie słusznie będzie to zachowanie odbierane jako manipulacja. Zdrowym przejawem Twojej reakcji, jest złość na to.

To wszystko- nachodzenie, wystawanie pod drzwiami i inne podobne zachowania, mają to na celu, zasygnalizowanie Tobie, że ciebie śledzi i wie gdzie i kiedy przebywasz.
To bardzo trudne żeby nie ulec panice , która pojawia się u ciebie. Dla niego , to romantyczne sygnały, że chce ciebie i że chce wrócić do ciebie.

6. Śledzenie ciebie

Wielu oszustów prowadzi skryte obserwacje swych ofiar.
Oszust często naśladuje takie podchody , które widział w kinie lub w telewizji.
Śledzi ofiarę, przemieszczając się z miejsca na miejsce, szpieguje w restauracjach, barach lub innych miejscach publicznych, przychodząc pod Twój dom lub biuro.

Jeśli jeździsz samochodem, będziesz śledzona przez inny samochód, z którego akurat korzysta. Albo będzie to ten sam samochód, albo zmieniał auta, wypożyczając je od znajomych albo od firm. Będzie za tobą jeździł, albo korzystał z tego samego środka komunikacji publicznej, tramwaju, metra czy autobusu. Będzie siedział kilka miejsc za tobą, wpatrując się w ciebie albo patrzeć na ciebie z wyższością i cynizmem. Bo oszust kocha, ale liczbami twoich zer na koncie.
Na pewno da ci zauważyć siebie, żebyś czuła „jego oddech” na swoich plecach.

7. Groźby, że popełni samobójstwo albo że tobie zrobi krzywdę

Nie zdziw się , że oszust będzie ciebie zadręczał próbą samobójstwa. To częste zachowanie, żeby ciebie zmusić do zrobienia tego, co on chce.

Dzieje się tak, gdy zawiodą wszystkie inne strategie pogoni oszusta za ofiarą.
Zdeterminowani oszuści obierają desperacką strategię grożenia samobójstwem. To jest ekstremalna reakcja na głęboki ból emocjonalny i często jest to jednak traktowane jako taktyka pogoni za swoją ofiarą.
Oszuści, którzy grożą próbą samobójczą, zazwyczaj czynią to, by wywołać u swych ofiar silne uczucia obawy i winy. Uważają, że to zmusi je to do powrotu.

Zbieraj dowody na to, bo to poważny symptom, przekroczenia granic twojego poczucia bezpieczeństwa i targania twoim poczuciem sumienia. Oszust będzie chciał ci zrobić wyrzuty sumienia. Chce żeby to było zadręczające, byś o nim non stop myślała i uległa obawie , popełnienia przez niego samobójstwa. Informacje, że tobie chce zrobić krzywdę, są karalne. Więc każdy przejaw gróźb dokumentuj i zgłoś to  zawiadomieniem , na Policję, w formie pisemnej, złożone na biurze podawczym Twojego komisariatu Policji.

Czemu tak robi?

Bo chce zademonstrować przed Tobą swoją siłę.
Chce, żebyś uporczywie o nim, tylko myślała. Chce zademonstrować swoją „miłość”. Chce zmusić ciebie do powrotu i odnowienia kontroli nad tobą. Chce na nowo , brutalnie wtargnąć w twoje życie i strefę komfortu.
To co on uważasz za jego siłę, tobie pokazuje stopień desperacji i bezsilności na twoje, bierne zachowanie.
Oszust darząc swoją obsesyjną miłością, nie czuje kontroli nad swoim chorym zachowaniem. To wykształca w nim poczucie niskiej wartości siebie. Winą za własne cierpienia, oszuści obarczają głównie swoje ofiary. Zachowanie swojej ofiary, oszust przyjmuje jako bolesne samopotępienie, tym kim jest.
Dlatego swoje ofiary straszy unicestwienie znienawidzonej własnej osoby przez samobójstwo.
Z obserwacji nauki i statystyk kryminalnych, próby samobójcze nigdy nie skutkują, jako skuteczny środek na odzyskania utraconego partnera.

Nawet jeśli była kochanka-ofiara na chwilę powróci, będzie to czyniła z obawy lub z litości, a nie z własnego, wiedzionego uczuciem, wyboru.
Tego nie rozumie oszust, że takie zachowanie nie jest podłożem na ponowne zbudowanie związku z ofiarą.

Oszuści muszą stanąć twarzą w twarz z negatywnymi rezultatami swego zachowania. W momencie, w którym sobie to uświadamiają, ich frustracja i poczucie poniżenia, z trwałym odrzuceniem , często przekształcają się w prawdziwą wściekłość.
Wściekłość ta, popycha do zemsty.

 

jak krzywdzi oszust matrymonialny wpis na blogu chicbykate
jak krzywdzi oszust matrymonialny wpis na blogu chicbykate

 

Picture of Katarzyna Tórz

Katarzyna Tórz

Prawnik, UX designer w www.esklepyonline.pl, właścicielka księgarni internetowej www.antykwariatszczecin.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *