Mąż socjopata

Mąż socjopata

   W wakacje, przy kawie rozmawiając z koleżanką, po raz pierwszy usłyszałam, że jej mąż socjopata, zmienił jej życie w koszmar.
   Nie rozumiałam z początku, o co jej chodzi.

Kto to jest w ogóle socjopata?

  A , że prowadzę blog o miłości, związkach i stylu życia, a także o modzie i zamieszczam wiele informacji z zakresu psychologii oraz mam konkretną wiedzę o oszustach matrymonialnych, to też temat socjopatii jest mi bliski i chcę o tym coś wspomnieć.

Kim jest mąż socjopata?

   Minęło parę dni. Nieświadoma skali zagrożenia mojej koleżanki, stałam się mimowolnym świadkiem zdarzenia, które wstrząsnęło mną potwornie.
Pod mój dom, zajechała moja koleżanka samochodem, gdzie za kierownicą siedział jej mąż socjopata.
   Koleżanka wyszła z samochodu na pół sekundy, przekazała mi dziecko do opieki i zabawy z moją córką, sama zaś półsłówkami, dała znać, że przyjadą pod wieczór, odebrać razem dziecko.

Dziwne i sztuczne zachowanie

   Jej zachowanie było dla mnie nienormalne. Mówiła jak robot. Czuła się bardzo skrępowana. Twarz skrywała za dużymi, czarnymi okularami.
  Chciałam ją zaprosić na kawę, żeby przyszła do mnie na ciasto.
Wtedy zsunęła się szyba w samochodzie i jej mąż odpowiedział za nią, że „ona nie ma czasu!”.
Koleżanka szybko wskoczyła do samochodu i odjechali.

Byłam zaniepokojona

   Ta sytuacja nie dawała mi spokoju. W ciągle analizowałam to zdarzenie. Nie mogłam zrozumieć, czemu jednego dnia koleżanka była spokojna, uśmiechnięta, otwarta i skora do babskich pogaduch, a innego dnia, w towarzystwie męża, była jak zaprogramowana, sztuczna marionetka, która nie mówi, a tylko potulnie, wykonuje polecenia męża.

Czy można być aż tak uległym w związku?

   Wtedy dotarło do mnie, że ona ,bez męża, na moim balkonie, między jednym papierosem a drugim,przy babskiej kawie dopytywała mnie o to, jak się rozwieść. Niby, pod pozorem, że jej sąsiadka chce się rozwieść, sama zadawała szczegółowe pytania. Pytania o rozwód, były wyjątkowo celne i drążyły temat, jak dowieść winy drugiego małżonka.
Gdy połączyłam jej pytania z zachowaniem sprzed domu, olśniło mnie, że ona niby w żartach powiedziała mi, że „mój mąż to socjopata”.

 

Życie z socjopatą

   Parę miesięcy później, ona już nie była z nim. W Sądzie prowadziła zaciekłą walkę o rozwód z jego winy oraz o pozbawienie władzy rodzicielskiej jego, nad ich wspólnym dzieckiem.
Przychodziła do mnie często, wykorzystując to, że jestem adwokatem i zwierzała mi się.

Opisała mi historię ich miłości

   Ona była młodą, dobrze zapowiadającą się studentką prawa. On był już adwokatem, z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym. Ona poszła do niego na praktyki, po drugim roku, do jego kancelarii. Ona była naprawdę atrakcyjną kobietą, miłą i taką uległą. On był przystojnym brunetem, wiecznie w markowych garniturach, w drogim samochodzie. Wzbudzał pożądanie. Klientki pchały się do jego kancelarii, myśląc, że jak poprowadzi ich rozwód, to on będzie następnym partnerem.

Sielanka

   Moja koleżanka, związała się z nim. Jako studentki prawa, byłyśmy głupie, niedoświadczone. Koleżanka uważała, że pan adwokat będzie idealnym kandydatem na jej męża.
On na początku przyjął ją na praktyki, bo w wakacje, jego sekretarka chciała mięć długie wakacje. Na początku on nie zwracał uwagi na praktykantkę. Miał swoją kochankę i był bardzo pochłonięty namiętnością tego związku.
   Pod koniec wakacji, pan adwokat przebywał coraz częściej i dłużej w swoim biurze i przerzucił się na romans z moją koleżanką.
  Był szarmancki wobec niej. Codziennie rozmawiał z nią, komplementując jej wygląd i to jak ona sobie radzi w biurze.
Zasypywał ją kwiatami, zabierał do restauracji. Miał też dziwną potrzebę szybkiego jeżdżenia po mieście. Raz , spontanicznie zabrał ją nad morze. Jadąc autostradą do Świnoujścia, pędził 180 km/h . Uważał, że to było zabawne, zaś ona była przerażona tą jazdą.
   Szybko znaleźli się w łóżku. Ona z nim przeżyła „pierwszy raz”.
On zaś wprowadzał ją w perwersyjny świat erotyki. Nieraz kochali się tylko dlatego, że on chciał się rozluźnić. Uprawiał seks z użyciem zabawek erotycznych, z pewną agresją, której koleżanka nie lubiła.
   Zaszła w ciąże i do był „gwoźdź do trumny” w związaniu się z socjopatą.
   Po ślubie, ona w tykającej ciąży siedziała w domu, a jej mąż w tym samym czasie, wracał do domu nocami. Płakała, szalała z zazdrości, łudząc się , że to praca go zatrzymuje do tak późnych godzin.
W końcu ona urodził córeczkę, skończyła studia a on „niby” pracował.
Po roku tego sielskiego małżeństwa, w aptece koleżanka dowiedziała się, że nie kupi dziecku leków, bo na koncie bankowym, nie ma ani grosza.
Okazało się, że jedna z klientek adwokata oskarżyła go o gwałt, sprawę zaczęła prowadzić Prokuratura a w Izbie Adwokackiej jej mąż został zawieszony w wykonywaniu swojego zawodu, do czasu rozstrzygnięcia sprawy karnej.
   On nigdzie nie pracował, żył z oszczędności a jak skończyły się pieniądze, to spędzał czas ze swoimi przyjaciółkami, które były prostytutkami.
   Przez bywanie w „tym środowisku” , po porodzie, zmuszał ją do seksu z gadżetami . Maski w czasie seksu to „soft” urozmaicenie. On żądał seksu z pejczami, w lateksie, ze sztucznymi dildo i innymi sadomasochistycznymi gadzetami.
   Jej życie z socjopatą, zostało zwieńczone tym, że pewnego dnia, do domu przyszła młoda kobieta. Na ręku miała półroczne dziecko.
Okazało się, że to jest dziecko jej męża, z kolejną prostytutką.
   Żądała aby ona dała jej pieniądze na tzw. alimenty, bo musi je za coś wyżywić skoro przez dziecko, ma „przerwę w pracy”, w klubie go-go.

Powracając do naszej rozmowy o socjopacie

   Kiedy moja koleżanka rozmawiała ze mną, pod pozorem odpytywania  o rozwód, ona już złożyła pozew do Sadu, jedynie dopytywała się o praktyczne aspekty procesu o rozwód, z jego winy.
Wtedy też, przypadkiem w centrum handlowym, spotkałam ją i ona opowiedziała mi całą historię swojego małżeństwa i to, że jej mąż jest socjopatą.

Socjopata jest wśród Nas

   Socjopaci żyją w różnych środowiskach i pracują w różnych zawodach. Socjopata życie swoich bliskich zamienia w koszmar. Życie ofiary, pod dominacją socjopaty, to ciągła kontrola gdzie się idzie, z kim się rozmawia, co się robi. Życie ofiary socjopaty jest w totalnym osamotnieniu, bez kontaktu z innymi. Często przeżywają oni swój związek z socjopatą, przechodząc załamanie psychiczne. Wątpią w swoją samodzielność, pytają się socjopaty czy mogą coś zrobić, pójść, porozmawiać.
  Bo żyjąc z mężem czy żoną- socjopatą, który/a nie odczuwa skruchy, on/ona  nie ma poczucia winy i jest kompletnie niezdolnym/ą do kochania właściwie swojego, drugiego małżonka.

Jak żyją socjopaci

   Pan adwokat, to jeden z wielu socjopatów. Są to ludzie, którzy idealnie wtapiają się w społeczeństwo. To może być Twój szef, koleżanka ze studiów, nauczycielka biologi czy lekarz specjalista.
Ich największa trwogą jest to, że mogą zostać zdemaskowani.
Socjopata mąż robi karygodne rzeczy w tzw. „białych rękawiczkach”, np. perwersyjny seks, bez przyzwolenia drugiego partnera.
I socjopata robi to w sposób niewidzialny, bez świadków, w swoim domu czy gabinecie.
Stąd bardzo miły pan z sąsiedztwa, prezes firmy , kolega twojego męża to są socjopaci, którzy absolutnie swoim wyglądem i przede wszystkim zachowaniem, nie dają absolutnie żadnego podejrzenia, że znęcają się psychicznie, fizycznie i finansowo na swoją żoną, podwładną, kochanką i nad dzieckiem.

Jak wyczuć socjopatę?

  Nasuwa się więc pytanie, jak wyczuć socjopatę, żeby nie wdać się w związek z nim?

Socjopata od lat jest przedmiotem badań i zainteresowania badaczy, w tym psychologów. Oni wiedzą kim jest mąż socjopata i jak go zdefiniować.
Przez 200 lat socjopaci byli przedmiotem zainteresowania na świecie.
I trzeba też być świadomym, że jak się mówi o socjopatach, to trzeba czuć różnicę kim jest mąż socjopata a kim psychopata.
I często zamiennie określa się kogoś albo socjopatę albo psychopatę, bo odnosi się to stwierdzenie  do osoby pozbawionej SUMIENIA.
  Jest to CHOROBA psychiczna, gdzie człowiek pozbawiony jest poczucia winy. Już w 1812 roku amerykański profesor Benjamin Rush, ojciec amerykańskiej psychiatrii, wspominał o ludziach , którzy mieli „wypatrzone władze moralne.”
W 1994 roku badacze zauważyli, że są to ludzie „dominujący , notorycznie lekceważący i naruszający prawa innych osób.”

Kim jest socjopata dla psychiatry?

  Według psychiatrów, w 2013 roku, w swoim podręczniku z jednostkami chorobowymi, określili socjopatę jako osobę o:
„antyspołecznym zaburzeniu osobowości”, charakteryzującego się ”dominującym wzorcem nieprzystosowania się społecznego, nieuczciwości, impulsywności, skłonności do zachowań przestępczych i brakiem wyrzutów sumienia.”

 

zy socjopata kocha swoje dzieci książka Marthy Stout
zy socjopata kocha swoje dzieci książka Marthy Stout

 

   Natomiast Martha Scout w swojej książce pt. „Jak bronić się przed socjopatami”, na stronie 28 wymieniła , następujące patologiczne cechy:

  •    Socjopata mąż czy kobieta z którą jesteś w związku, ma ogromną skłonność do manipulacji. Często „gra” z tobą, stosując różne sztuczki by dominować nad tobą. Robi to po to, by kontrolować Ciebie, stąd często w pierwszych fazach związku, ty myślisz, że socjopata z tobą flituje, a on specjalnie Ciebie uwodzi, kontrolując twój umysł. Jest szarmancki, strasznie miły i opiekuńczy, czarujący wobec Ciebie w oczach innych ludzi, wygadany i komplementujący Ciebie by owinąć Ciebie wokół swojego palca.
  •      Socjopata mąż ma silną potrzebą oszukiwania Ciebie. Kłamie, że pracuje i ma dużo obowiązków, a tymczasem on spędza czas z kochanką, wydając do dna wasze oszczędności na koncie bankowym. Kłamie, że był w delegacji, bo ma tyle pracy, a on był w tym czasie u prostytutki w mieszkaniu, miło spędzając z nią kilka dni.
  •     Socjopata jest zimny. Kiedy ty z nim rozmawiasz, płaczesz, żalisz się, on jest obojętny, zdystansowany, z kamienną twarzą. Nie wzruszają go tragiczne losy innych ludzi. Nie czuje winy, gdy kogoś zrani, zrobi kłótnię ze swoje winy, poniży kogoś w towarzystwie innych.
  •     Socjopata jest gniewnym człowiekiem. Kiedy ty o coś go prosisz, on nagle wybucha złością i krzyczy do Ciebie. Wtedy jego reakcja jest nieadekwatna do sytuacji. Kiedy ktoś go wkurzy, obgaduje go, lekceważąco traktuje i wygłasza opinie, że się zemści na nim.
  •     Socjopata jest nieodpowiedzialny. Szybka jazda samochodem, picie alkoholu i branie używek w czasie pracy, branie kredytu na żonę bez jej zgody, wydawanie wszystkich pieniędzy rodziny, to są częste zachowania socjopaty.
  •     Socjopata jest impulsywny. Bez powodu wybucha złością, krzyczy nagle, grozi ludziom poza ich plecami, najpierw robi/krzywdzi/osądza a później orientuje się co zrobił. Jest niecierpliwy w sytuacjach, grożący, że komuś czy sobie zrobi krzywdę.

To są takie niepokojące sygnały, które można zauważyć na pierwszy rzut oka, i niech one będą dla Ciebie czerwonym światłem, że coś z nim czy z nią,  jest  nie w porządku.

   To ludzie bardzo elokwentni i szarmanccy, w sytuacji, gdzie jego  zachowanie i słowa są  podszyte interesownością, w oparciu o kłamstwo.
   Jest spontaniczny, o hipnotyzującym zachowaniu. Ale to tylko pozory.
Ma dziwny dar takiego samego zachowywania się jak ty, używania tego samego  tonu głosu w rozmowie, używania tych samych słów, w rozmowie z tobą.
   Perfekcyjnie wchodzi między ciebie a twoją rodzinę, wkomponowuje się w sytuacje z tobą i twoją przyjaciółką, zawsze przychodzi na rozmowy twoje z sąsiadką, do ogródka.
Wtedy odgrywa rolę kochającego partnera, wyrozumiałego i mocno kochającego rodzica, uczynnego sąsiada, po to by mieć kontrolę nad tobą i nie dopuścić Ciebie do kontaktu z tymi ludźmi.

   Socjopata w 4 ścianach ma też  irytującą skłonność do wywyższania siebie. Powtarza ciągle, że on będzie najbogatszy, że będzie najlepszym człowiekiem na świecie. Że to świat jest głupi, bo wkrótce przekona się, jaki on jest wszechmogący i najlepszy.

   Uwielbia też sytuacje stresujące, gdzie napięcie jest ogromne. Jedzie po autostradzie z przekroczeniem prędkości. Chodzi po lasach w huraganie, gra w kasynie, bierze kredyty bez pokrycia.

   Socjopata wśród ludzi chce być blisko nich, zawsze wtrąci się między przyjaciół, namiesza między członkami rodziny. Sam natomiast nie ma żadnych uczuć wobec nich. Jest nieszczery w rozmowach z nimi, gra kulturalnego i wyrozumiałego męża, kuzyna, wujka czy dziadka.

   Kiedy wracasz z socjopatą do domu, mówisz mu, że kłamał i grał przed znajomymi czy rodziną. Wtedy często  płacze i użala się nad sobą grążąc, że zrobi sobie krzywdę albo popełni samobójstwo. Więc ty „dla świętego spokoju” nie kontynuujesz tej rozmowy. I to TY masz poczucie wstydu, że jak mogłaś mu/jej to wytknąć.
I socjopata często też wtedy odwraca kota ogonem, twierdząc, że to ktoś popchnął go do jakiegoś zachowania czy powiedzenia kłamstwa.

Jak wygląda socjopata

   Socjopata to czarujący człowiek, wygląda jak każdy z nas. Wtapia się w społeczeństwo, ubierając się i dbając o swój wygląd, jak my. Więc często słyszy się , że „no nie spodziewałam się tego po Tomku, przecież jest takim przystojny i kulturalny mężczyzną”.
   Mylą swoim zachowaniem i wyglądem Policję, Sądy rodzinne czy psychologów. Bo socjopaci często też wykonują poważne zawody, zaufania społecznego jak lekarz, adwokat czy nauczyciel.

   I socjopatę od psychopata odróżnia to, że socjopaci zawsze kontrolują, manipulują i znęcają się nad drugim człowiekiem, lecz zazwyczaj nie robią tego z użyciem przemocy, tak aby pozbawić kogoś życia. To często ich ofiary, żyjące z nimi w koszmarze, są na skraju obłędu i popełniają samobójstwa.

Jak się przed nimi bronić i z sukcesem wygrać w sądzie o rozwód, odsyłam do mojego, postu na blogu www.opiniabiegly.com.phttps://opiniabiegly.com.pl/czy-socjopata-kocha-swoje-dzieci/

mąż socjopata blog chicbykate
mąż socjopata blog chicbykate
Picture of Katarzyna Tórz

Katarzyna Tórz

Prawnik, UX designer, właścicielka księgarni internetowej www.opiniabiegly.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *